reklama
kategoria: Religia
6 luty 2024

W Bieruniu Walentynki to też święto patrona miasta św. Walentego

zdjęcie: W Bieruniu Walentynki to też święto patrona miasta św. Walentego / Paweł Grzywocz /CC BY-SA 2.5/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/
Paweł Grzywocz /CC BY-SA 2.5/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/
W Bieruniu, gdzie znajduje się XVII-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem św. Walentego, kościelne uroczystości odpustowe są łączone z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Od ponad 20 lat jest nim św. Walenty, nazywany opiekunem m.in. zakochanych.
REKLAMA

"W tym roku uroczystości odpustowe odbędą się wyjątkowo w niedzielę, 11 lutego, a nie 14 lutego, jak co roku. Dlaczego? W 2024 r. na 14 lutego przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Parafia zatem świętować będzie nieco wcześniej" - wyjaśniła rzeczniczka bieruńskiego magistratu Agnieszka Kijas.

Zaznaczyła, że miasto będzie świętowało przez kilka dni: obchody rozpoczną się w piątek 9 lutego, a wydarzenia będą rozciągać się po 14 lutego.

Według burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicy tamtejszy odpust św. Walentego to wydarzenie zdecydowanie wykraczające poza granice niespełna 20-tysięcznego miasta. Św. Walenty jest oficjalnie patronem Bierunia od 2003 r.

"Co roku do sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Tradycja ta kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń" – powiedział burmistrz.

Bieruńskie sanktuarium to drewniany kościół, nazywany przez mieszkańców Walencinkiem. Zbudowano go w pierwszej połowie XVII w. Są w nim relikwie św. Walentego. Sanktuarium jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego.

Ks. Michał Anderko, proboszcz parafii św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz sanktuarium akcentuje, że kult tego świętego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII w.

"W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa, jednak na przestrzeni lat zmienił się jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi, prosząc o dar uzdrowienia lub ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować. Współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych – w Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest odpust ku czci św. Walentego" – wskazał proboszcz.

Tegoroczne odpustowe obchody rozpoczną się w piątek mszą w intencji osób chorych i cierpiących z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Głównym punktem wigilii odpustu będzie w sobotę msza w intencji mieszkańców Bierunia w kościele św. Bartłomieja, po której mieszkańcy Bierunia i goście przejdą w uroczystym pochodzie przed pomnik św. Walentego, a potem pod sanktuarium.

O północy z 10 na 11 lutego zaplanowano tzw. strażacką pasterkę, będącą podziękowaniem dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów. W niedzielę po południu planowana jest też msza w intencji młodzieży oraz za przygotowujących się do małżeństwa.

Jak informują przedstawiciele bieruńskiego samorządu, wśród walentynkowych odpustowych kramów stanie stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. bieruńskie całuski – ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. Ciastka wypieka specjalnie na tę okazję miejscowa cukiernia, spółdzielnia Jedność.

Obok straganów pojawią się foodtrucki, a na bieruńskim rynku stać będzie walentynkowa ramka, przy której zakochani będą mogli robić sobie zdjęcia

Miejskie obchody święta patrona Bierunia rozpocznie w piątek koncert w Domu Kultury "Najpiękniejsze piosenki z dawnych lat" w wykonaniu Barbary Brody-Malon z zespołem. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa zdjęć pochodzącego z tego miasta - Sławomira Bielaka "Zakochaj się w Bieruniu", której wernisaż odbędzie się w urzędzie miasta w Walentynki.

W mediach społecznościowych Bieruń promuje się hasłem "Zakochaj się w Bieruniu". Fanpage pod takim tytułem to element projektu, w którego ramach miasto też m.in. wydaje podcast, czyli internetową audycję. Tematem pierwszej było zabytkowe sanktuarium św. Walentego.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zabrze
6.4°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zabrzu

kiedy
2024-11-29 19:30
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Oficyna, Zabrze, Wolności 211
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany