14 maj 2024

19-latek odpowie przed sądem za usiłowanie zabójstwa kuriera

zdjęcie: 19-latek odpowie przed sądem za usiłowanie zabójstwa kuriera / pixabay/6153947
19-letni Mariusz P. odpowie przed częstochowskim sądem za usiłowanie zabójstwa kuriera w sierpniu ubiegłego roku w Ostrowie w powiecie myszkowskim (Śląskie). Mężczyzna zamówił drogi sprzęt elektroniczny, za który nie zamierzał zapłacić. Kuriera dostarczającego przesyłkę uderzył kamieniem w głowę.
REKLAMA

Raniony mężczyzna doznał bardzo poważnych obrażeń i dopiero niedawno opuścił szpital. Sprawca został ujęty przy kolejnej próbie popełnienia podobnego przestępstwa.

O skierowaniu aktu oskarżenia poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Myszkowie. Jak wynika z ustaleń postępowania, Mariusz P. zawarł szereg umów pożyczek, których nie był w stanie spłacić - nie miał dochodów. Wtedy wpadł na pomysł zamówienia na fikcyjne dane drogiego sprzętu elektronicznego, za który nie miał zamiaru zapłacić. "Zamawiając sprzęt za pobraniem opłaty przy odbiorze paczki, Mariusz P. posługiwał się maskowanym numerem IP, nieprawidłowym numerem telefonu oraz wskazywał jako miejsce odbioru ustronne miejsce" - opisał prok. Ozimek.

29 sierpnia 2023 r. 61-letni pracownik firmy kurierskiej pojechał do miejscowości Ostrów, by dostarczyć przesyłkę ze sprzętem elektronicznym o wartości około 13 tys. zł. P. zamówił ten towar w jednym ze sklepów internetowych. "Gdy kurier przybył pod wskazany adres, podszedł do niego oskarżony i dwukrotnie uderzył go dużym kamieniem w głowę, powodując utratę przytomności. Wtedy sprawca zabrał przesyłkę i oddalił się z miejsca zdarzenia. Skradzione rzeczy sprzedał w lombardach na terenie Wrocławia" - podała prokuratura.

Kurier doznał poważnych obrażeń, które zagrażały jego życiu. Mężczyzna został wypisany ze szpitala dopiero w tym roku, jednak jego stan zdrowia nie pozwala na przesłuchanie go w charakterze świadka.

5 września 2023 r. firma kurierka poinformowała policję, że tego dnia w Myszkowie ma zostać doręczona przesyłka ze sprzętem elektronicznym o wartości około 15 tys. zł. W związku ze zgłoszeniem pod wskazany adres kurier pojechał wraz z policjantami, których zadaniem było zapewnienie mu bezpieczeństwa. Na miejscu był już Mariusz P., który zatrzymał samochód firmy kurierskiej i oświadczył, że czeka na przesyłkę. Wtedy sprawca został zatrzymany przez policjantów. W jego plecaku funkcjonariusze znaleźli metalowy młotek, nóż motylkowy, gumowe rękawiczki, kominiarkę i opaski zaciskowe.

Prokurator przedstawił Mariuszowi P. zarzuty usiłowania zabójstwa kuriera w związku z rozbojem oraz usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Podejrzany przyznał się do rozboju z 29 sierpnia i usiłowania rozboju 5 września, nie przyznał się natomiast do usiłowania zabójstwa.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Mariusz P. nie był w przeszłości karany. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu od 12 do 15 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Częstochowie.(PAP)

kon/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zabrze
25.3°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zabrzu

kiedy
2024-05-24 18:00
miejsce
Kino Roma, Zabrze, Zygmunta...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 14:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany