Urząd Marszałkowski ma zostać jedynym organizatorem Muzeum Górnictwa Węglowego
W skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wchodzą Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza. To największy i najpopularniejszy górniczy kompleks turystyczny w Polsce. Oferuje m.in. zwiedzanie najgłębiej położonej w kraju trasy turystycznej, przejażdżkę podwieszaną kolejką i podziemny spływ łodziami.
Obecnie Muzeum Górnictwa Węglowego współprowadzą Urząd Miasta Zabrze oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
„Rozpoczęła się procedura, która ma doprowadzić do tego, że od nowego roku samorząd województwa będzie jedynym podmiotem prowadzącym Muzeum Górnictwa Węglowego i gwarantującym stabilność pracownikom oraz dalsze wzbogacanie oferty” – poinformował PAP Gruszka.
Dodał, że od 2013 do 2021 r. wydatki z budżetu województwa śląskiego na rzecz Muzeum Górnictwa Węglowego wzrosły z około trzech do dziewięciu milionów złotych rocznie.
Propozycja, aby to regionalny samorząd został w całości organizatorem Muzeum Górnictwa Węglowego, wynika ze złej sytuacji finansowej miasta.
„Dla mieszkańców naszego miasta nic się nie zmieni, podobnie jak dla turystów. Natomiast nasze miasto co roku w ramach dotacji przekazuje Muzeum Górnictwa Węglowego 7 mln zł. Te pieniądze powinniśmy przeznaczyć dla mieszkańców, na rozwój infrastruktury i po to, żeby zachęcić turystów, żeby w Zabrzu zostawiali swoje pieniądze” – argumentowała prezydentka Zabrza Agnieszka Rupniewska w mediach społecznościowych.
Podczas sierpniowej sesji Rada Miasta Zabrze podjęła uchwałę upoważniającą prezydentkę do prowadzenia działań, których celem jest przekazanie organizacji instytucji kultury, jaką jest Muzeum Górnictwa Węglowego, w ręce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Miałoby to nastąpić 1 stycznia 2025 r.
Zabrze było pionierem w kwestii turystyki przemysłowej w Polsce. W 1965 r. w mieście otwarto Ośrodek Propagandy Górnictwa, czyli pierwszą podziemną trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego. Utworzono ją w jednym z pól Kopalni Zabrze, czyli dawnej Kopalni Królowa Luiza. Natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego otwarto w 1981 r. Podlegało ono wówczas Ministerstwu Górnictwa i było jedyną placówką muzealną poświęconą tej branży w kraju.(PAP)
pato/ aszw/