28 kwiecień 2024

Wkrótce ruszy przebudowa układu węzła na S52 w Jasienicy

zdjęcie: Wkrótce ruszy przebudowa układu węzła na S52 w Jasienicy / pixabay1190554
Wkrótce ruszą prace przy przebudowie pierwszego z trzech odcinków układu drogowego na węźle ekspresowej S52 w Jasienicy – podał tamtejszy urząd gminy. Prace potrwają do jesieni 2025 roku i będą kosztowały 3,87 mln zł. Zmodyfikowany układ ma rozładować tworzące się tam korki.
REKLAMA

Służby prasowe gminy podały, że rozstrzygnięty został przetarg na budowę pierwszego ronda. Firma z Ciśca na Żywiecczyźnie zrealizuje zadanie w systemie "zaprojektuj i zbuduj" do jesieni przyszłego roku.

Po negocjacjach z oferentami, którzy zgłosili się do przetargu, ostateczna cena za wykonanie ronda wynosi 3,87 mln zł. Gmina na ten cel pozyskała 1,23 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wójt Janusz Pierzyna poinformował, że różnicę między wynegocjowaną ceną a kwotą dofinansowania pokryją po połowie gmina i powiat bielski. "Nadal staramy się o kolejne dofinansowanie, toteż wkład budżetu Jasienica w tej inwestycji może się jeszcze zmniejszyć" – zadeklarował samorządowiec.

Zadanie obejmuje budowę ronda o średnicy około 40 m, a także przebudowę wjazdu na parking miejscowej biblioteki i modernizację ekranów akustycznych w pobliżu inwestycji.

Służby prasowe jasienickiego samorządu przypomniały, że rondo, którego budowa wkrótce ruszy, jest jednym z trzech zaplanowanych fragmentów przebudowy zjazdu i wjazdu na węźle S52 w Jasienicy.

Przebudowany układ komunikacyjny umożliwi stopniowe rozładowanie korków tworzących się tam w godzinach szczytu.

Przebudowa środkowej części tego układu, która obejmie przede wszystkim stworzenie ronda koło urzędu gminy, rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Projekt jest już gotowy. Samorząd czeka na wydanie pozwolenia na realizację. Na wykonanie tego zadania wójt pozyskał dwa lata temu 10 mln zł, co w całości pokrywa koszty wykonania.

Coraz bliżej jest także budowa trzeciego ronda, które powstanie koło miejscowej szkoły, a także 2-km odcinka drogi. To zadanie powiatu, który rozstrzygnął już przetarg. Całość – w systemie "zaprojektuj i zbuduj" – kosztowała będzie 8,55 mln zł. Powiat pozyskał 4,4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz 1,6 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Jasienica dołoży niespełna 1,23 mln zł.

Gmina Jasienica od wschodu graniczy z Bielskiem-Białą. Mieszka w niej blisko 24 tys. osób. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zabrze
25.3°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zabrzu

kiedy
2024-05-24 18:00
miejsce
Kino Roma, Zabrze, Zygmunta...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 14:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany