Umowa na zakup autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej - podpisana

zdjęcie: Umowa na zakup autobusów dla Komunikacji Beskidzkiej - podpisana / pixabay/3335820
Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny podpisał w środę umowę na zakup sześciu nowych autobusów dla należącego do niego przewoźnika – Komunikacji Beskidzkiej. Przewodniczący Związku Seweryn Kobiela poinformował PAP, że dotrą one do Bielska-Białej w ciągu 150 dni.
REKLAMA

Kobiela powiedział, że autobusy dostarczy firma Daimler Buses Polska. Jej oferta była nieco droższa od propozycji Solaris Bus & Coach, ale Daimler Buses Polska zaproponował czteroletnią gwarancję, dwukrotnie dłuższą niż konkurent.

Przewodniczący Związku zapowiedział, że zgodnie z umową autobusy, które będą napędzane silnikami dieslowskimi, dotrą w ciągu najbliższych 150 dni.

Związek kupuje sześć fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich klasy midi (o długości 10 metrów – PAP). Silniki mają spełniać normę czystości spalin Euro 6. Daimler Buses Polska otrzyma za nie 10,53 mln zł. Nowe autobusy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy.

Komunikacja Beskidzka posiada obecnie 127 autobusów; najstarsze pochodzą z początku XXI wieku, ale flota jest sukcesywnie odnawiana. W 2019 roku kupiono 26 solarisów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Trzy lata później na drogi wyjechało sześć używanych mercedesów na gaz, które kupiono w Austrii. W ubiegłym roku Komunikacja Beskidzka otrzymała cztery solarisy typu „mini”.

Komunikacja Beskidzka w 2023 roku przewiozła około 4,5 mln pasażerów, o 600 tys. więcej niż rok wcześniej.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy 11 samorządów: wszystkie gminy powiatu bielskiego oprócz Czechowic-Dziedzic, powiat bielski oraz samorząd Kęt. Przewozy realizuje poprzez Komunikację Beskidzką, w której ma 100 proc. udziałów. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zabrze
25.5°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zabrzu

kiedy
2024-05-24 18:00
miejsce
Kino Roma, Zabrze, Zygmunta...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 14:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany