reklama
kategoria: Kino
artykuł sponsorowany
17 październik 2024

Rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy

fot. nadesłane
Już 21 października 2024 roku w Warszawie rozpocznie się Ukraina! 9. Festiwal Filmowy. Przez cały tydzień, do 27 października, w warszawskich kinach Kinoteka, Atlantic oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, widzowie będą mieli okazję zobaczyć blisko 70 filmów.

W programie znalazły się najnowsze produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, w tym filmy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. W kolejnych miesiącach wybrane festiwalowe filmy będzie można oglądać również w innych polskich miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk, a także online na platformie MEGOGO.PL od 1 do 17 listopada.

Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to wyjątkowa okazja, by poznać i zrozumieć współczesne ukraińskie kino oraz kulturę, która mimo trudności wciąż kwitnie – mówi dyrektorka festiwalu, Beata Bierońska-Lach.


Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje trzy główne sekcje konkursowe: dokumentalną, fabularną oraz krótkometrażową. W ramach konkursów zaprezentowane zostaną m.in. filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, takie jak „Szare pszczoły” Dmytro Moiseieva - laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie, który otworzy festiwal. Film ukazuje codzienne życie w szarej strefie, gdzie w maleńkiej, odciętej od świata wiosce, dwaj emeryci próbują przetrwać w ogniu konfliktu.

W programie znajdzie się również „Stepne”, zdobywca głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Molodist. To poruszająca historia o powrocie do rodzinnych korzeni, która jednocześnie stanowi refleksję nad przeszłością i utratą kontaktu z wartościami. „Stepne” to pełnometrażowy debiut Maryny Vrody, laureatki Złotej Palmy w Cannes za krótkometrażowy „Cross”.

Na festiwalu zaprezentowany zostanie również film „Wiedźma z Konotopu” Andriya Kolesnyka, który łączy w sobie elementy horroru i fantasy. To historia Eleny, która po tragicznej śmierci ukochanego Andrija w wyniku inwazji rosyjskich wojsk postanawia przywrócić swoje czarodziejskie moce, aby wymierzyć sprawiedliwość zabójcom. Inspiracją dla filmu są ukraińskie legendy oraz prawdziwe wydarzenia z początku inwazji.

Festiwal zamknie pokaz „Redakcji” w reżyserii Romana Bondarchuka, który został nakręcony w obwodzie chersońskim tuż przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę.
Na festiwalu nie zabraknie też wyjątkowych dokumentów, w tym nagrodzonej na Festiwalu w Sundance „Wojny porcelanowej”, która opowiada o ukraińskich artystach znajdujących inspirację i siłę w obliczu wojny.

Jednym z najciekawszych filmów dokumentalnych, który zostanie zaprezentowany na festiwalu jest „Sentymentalna podróż na planetę Paradżanow” Tarasa Tomenki, dokument poświęcony życiu i twórczości wybitnego reżysera Siergieja Paradżanowa, znanego z oryginalnego stylu filmowego i wielokulturowych inspiracji. Film ukazuje jego dziedzictwo artystyczne i wpływ na kinematografię światową.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie sekcja poświęcona Tatarom Krymskim, mająca na celu przybliżenie widzom bogatej kultury, historii oraz współczesnych losów tej mniejszości etnicznej. W ramach sekcji organizatorzy zapraszają na debatę w gronie przedstawicieli narodu krymskotatarskiego oraz twórców kultury. Po traumie deportacji z 1944 roku, długiej okupacji Krymu i próbach wymazywania Tatarów z historii przez Rosję, uczestnicy zastanowią się, co czeka Tatarów Krymskich jako samoświadomy etnos. Poprzez kino, muzykę i literaturę, Tatarzy walczą o sprawiedliwość, ziemię, prawdę i wolność.

Festiwalowi towarzyszy wiele interesujących wydarzeń. Jednym z nich jest masterclass z Rymmą Ziubiną, wybitną ukraińską aktorką, która opowie o swojej pracy i karierze artystycznej. To okazja do poznania perspektywy jednego z najważniejszych głosów współczesnego kina ukraińskiego.

Ważnym punktem programu będzie także debata o dezinformacji i rosyjskiej propagandzie. Eksperci, w tym dziennikarze i analitycy, przedstawią, jak dezinformacja wpływa na odbiór konfliktu i manipulację faktami w czasie wojny. W programie festiwalu znalazła się również debata poświęcona mniejszości ukraińskiej w Polsce. Dyskusja będzie okazją do poruszenia kwestii integracji, wyzwań i doświadczeń tej społeczności.

Organizatorzy festiwalu zapraszają również na warsztaty śpiewu ludowego, które pozwolą uczestnikom na poznanie ukraińskich tradycji muzycznych i rozwijanie umiejętności wokalnych podczas wspólnego śpiewania.



W trakcie festiwalu rodzice i dzieci będą mogli kreatywnie spędzić czas w ukraińskim stylu podczas warsztatów lalek-motanek. Uczestnicy samodzielnie stworzą „lalkę dobrych wieści”, korzystając z tradycyjnej techniki nawijania, bez użycia igieł i szycia. Użycie naturalnych materiałów i jasnych kolorów ma symboliczne znaczenie. Lalka motanka to nie tylko zabawka, ale także symbol ukraińskiej kultury, przekazujący mądrość przodków. Podczas warsztatów dzieci nauczą się tworzyć tę unikalną lalkę oraz poznają jej symbolikę i znaczenie.

Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to również wydarzenia dla najmłodszych widzów. Poranek dla dzieci: Kraina kołysanek to specjalny zestaw filmów animowanych, połączony z zabawami prowadzonymi przez animatorów. W programie znalazły się ukraińskie bajki, które wprowadzają dzieci w świat pięknych opowieści, jednocześnie ucząc kultury i tradycji Ukrainy w przystępny sposób. Każdy film oparty jest na autentycznych ukraińskich kołysankach w nowoczesnej aranżacji autorstwa gwiazd ukraińskiej kultury. Każdej piosence towarzyszy animacja będąca dziełem współczesnych ukraińskich artystów jak Alina Gaeva, Karina Gaeva, Tatiana Zhywotkowa, Kateryna Slonowa i Oksana Swiżak. Jedna z kołysanek śpiewana jest w języku krymskotatarskim przez uznanego aktora i reżysera filmowego Akhtema Seitblatayeva.

To doskonała okazja dla rodzin, by spędzić czas w atmosferze radości i kreatywności.

Ponadto w programie znajdą się spotkania z twórcami, a także dwie wystawy: fotografii Kariny Będkowskiej oraz plakatów Iwony Cichy. Podczas dziewiątej odsłony festiwalu pojawi się około 50 gości z Ukrainy i Polski, w tym aktorzy, reżyserzy, producenci i dziennikarze. Wśród nich znaleźli się między innymi jedni z najpopularniejszych ukraińskich aktorów Rymma Ziubina i Vitalii Salii oraz krymskotatarski reżyser Ernes Sarykhalil.

Kino ukraińskie należy do nurtu kina europejskiego, ale jednocześnie posiada bliską nam Polakom wschodnią duszę, która może zadziwiać, wzruszać, inspirować albo dawać dużo do myślenia - zaznacza Beata Bierońska-Lach.


Festiwal filmowy Ukraina! stał się̨ rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy, a w tym roku po raz kolejny odbędzie się także w największych miastach Polski. Od października do grudnia najlepsze ukraińskie filmy zobaczą widzowie między innymi w Krakowie, Gdyni, Toruniu, Łodzi, Lublinie, Płocku, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu, a w dniach 1-17 listopada 2024 roku wybrane tytuły prezentowane na festiwalu będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL.

Zakup biletów na pokazy w Warszawie możliwy jest na stronach internetowych oraz w kasach kin. Karnety dostępne są w serwisie goingapp.pl oraz w kasach kin. Pełen program festiwalu i szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ukrainaff.com
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zabrze
0°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 16:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zabrzu

kiedy
2025-01-17 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 20:00
miejsce
Kelnerzy w wieży, Zabrze, ul. Jana...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 20:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany