Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

zdjęcie: Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika / pixabay/91868
Planetobus z Centrum Nauki Kopernik, który na swoim pokładzie ma mobilne planetarium, 13 i 14 maja przyjedzie do Rybnika. Chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych pokazach astronomicznych.
REKLAMA

Planetobus zawita na dwa dni w Zabytkowej Kopalni Ignacy na zaproszenie tamtejszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Rybniku. Przestrzenie zapraszają młodych ludzi do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji nieba, dzięki nauce w przyjaznej formie. Dostępne będą również bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii.

Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieścić się może około 30 osób. Na półokrągłym "suficie" widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik.

"W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie i przedszkolaki zobaczą między innymi gwiazdozbiory: Psy Gończe, Warkocz Bereniki, Wolarz, Lew i Mały Lwa. Zawarte w nich gwiazdy Cor Caroli, Kłos, Regulus oraz Arkur. Dodatkowo także galaktyki, takie jak WIR czy Sombrero" - poinformowało w piątek Centrum Nauki Kopernik.

W odkrywaniu kosmosu pomocna będzie specjalna aplikacja na telefon, która ułatwi identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący astronomicznych pokazów otrzymają również "Poradnik młodego naukowca - Planetobus", który zawiera ciekawostki, informacje o gwiazdach i planetach oraz o eksperymentach, które można samodzielnie wykonać w domu.

"Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok" - podkreśliło Centrum.

Organizatorzy zachęcają również do odwiedzin w rybnickiej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), w której - dzięki interaktywnym i angażującym eksponatom na wystawie - można zrozumieć zjawiska rządzące światem nauki i przyrody.

"Centrum Nauki Kopernik, dlatego szczególnie cieszy, że mieszkańcy Rybnika będą mieli okazję spędzić dzień pełen naukowych wrażeń dzięki wizycie w Planetobusie i Strefie SOWA" - zachęca Centrum.

W ramach programu Nauka dla Ciebie, wspólnej inicjatywy ministra nauki i Centrum Nauki Kopernik, w 2024 r. realizowane są działania "Naukobus", "Planetobus", "O matmo!" oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zabrze
25.5°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zabrzu

kiedy
2024-05-24 18:00
miejsce
Kino Roma, Zabrze, Zygmunta...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 14:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Zabrze,...
wstęp biletowany